MENU GŁÓWNE

ARANŻACJA WNĘTRZ Z VIESSMANN

OSÓB NA STRONIE

Naszą witrynę przegląda teraz 24 gości 
Odsłon : 107676
PDF Drukuj Email

Czy każdy kocioł kondensacyjny jest taki sam?

Czym się różni kocioł kondensacyjny od tradycyjnego?

Ile oszczędzisz dzięki kondensacji ?

Kocioł kondensacyjny z grzejnikami ?


Często spotykam się z takimi pytaniami...
Na te i inne pytania najłatwiej odpowiedzieć na przykładzie jednofunkcyjnego gazowego wiszącego kotła kondensacyjnego firmy Viessmann - Vitodens 200-W

 

 

Co to znaczy ?kocioł 1-funkcyjny? ?

Kocioł 1-funkcyjny ogrzewa wodę w instalacji centralnego ogrzewania. Natomiast, ciepłą wodę użytkową ogrzewa w osobnym podgrzewaczu pojemnościowym (zbiorniku), który może wisieć obok kotła (np. o pojemności 80 litrów), lub zostać ustawiony bezpośrednio pod kotłem (pojemność 120 lub 150 litrów).
Podgrzewacze o większej pojemności: 160, 200, 300, 400 litrów ustawiane są obok kotła.
Co to jest ?kondensacja? ?
W tradycyjnych kotłach spaliny wyrzucane do atmosfery mają temperaturę do ok. 110 °C. Zawierają one sporą ilość ciepła, które jest bezpowrotnie tracone. Przez wykroplenie wody ze spalin kotły kondensacyjne wykorzystują dodatkową ilość ciepła, które następnie przekazują instalacji grzewczej.
Wykroplenie wody ze spalin (kondensacja) występuje gdy spaliny mają temperaturę niższą od 57 °C (poniżej tzw. temperatury punktu rosy).
Dla czego jeden kocioł kondensacyjny będzie oszczędniejszy od tradycyjnego o 10% a inny o 20% ?
Aby odpowiedzieć na to pytanie należy zastanowić się - co wpływa na oszczędną pracę kotła ?
Są to miedzy innymi:
Moc grzewcza kotła
Moc grzewcza kotła powinna być dopasowana do zapotrzebowania budynku na ciepło. Kocioł znacznie przewymiarowany ? o mocy dużo większej niż zapotrzebowanie na ciepło, będzie zużywał więcej gazu.
Vitodens 200-W: Dostępny o szerokim zakresie mocy grzewczej od 4,8 do 35 kW, i od 45 do 105 kW ? łatwo dopasujesz kocioł o odpowiedniej mocy do swojego domu. Maksymalną moc grzewczą kotła można obniżyć nawet do 4,8 kW.
Rodzaj palnika
Kocioł z palnikiem modulowanym (stosowany np. w kotłach wiszących) będzie pracował oszczędniej niż kocioł z palnikiem jednostopniowym - jakie stosuje się np. w kotłach stojących żeliwnych. Przy czym, na oszczędną pracę kotła będzie mieć również wpływ zakres modulacji palnika.
Vitodens 200-W: Wyposażony jest w modulowany palnik promiennikowy MatriX o kształcie cylindrycznym. Jest to palnik najnowszej generacji zaprojektowany i wyprodukowany przez firmę Viessmann. Głównym elementem palnik jest siatka ze stali szlachetnej na powierzchni której mieszanka gazu i powietrza spala się niemal bez płomienia ? palnik bezpłomieniowy. Siatka żarzy się oddając znaczną ilość ciepła wodzie grzewczej przez promieniowania. Dzięki temu uzyskiwane są niższe temperatury spalin niż w innych rodzajach palników ? i tym samym, większy efekt kondensacji i wyższą sprawność kotła, jego oszczędniejszą pracę. 
Zakres modulacji palnika
Zakres modulacji palnika jest to przedział mocy grzewczej podawanej dla danego kotła, jaki możemy spotkać w danych technicznych urządzenia np. kocioł wiszący o mocy 4,8-19 kW. W tym zakresie mocy kocioł płynnie dopasowuje ilość wytwarzanego ciepła do aktualnego zapotrzebowania na ciepło budynku ? może pracować z mocą grzewczą np. 5 kW.
Kocioł o jak największym zakresie modulacji będzie oszczędniej pracował w okresach mniejszego zapotrzebowania budynku na ciepło, w okresach przejściowych: wiosną i jesienią ? rzadziej będzie się załączał i mniej zużyje gazu.
Vitodens 200-W: Palniki MatriX mają bardzo szeroki zakres modulacji mocy grzewczej - 1:4, lub inaczej od 25% do 100%. W okresach przejściowych kocioł będzie rzadziej się załączał dopasowując ilość wytwarzanego ciepła do aktualnego zapotrzebowania ? będzie pracował oszczędniej zużywając mniej gazu. Mniejsza częstotliwość załączeń kotła będzie również wpływać korzystnie na trwałość jego elementów i tym samym wydłuży jego żywotność.
Więcej... Palnik MatriX, plik PDF, 213 KB >>
Jakość gazu
Jakość gazu ziemnego dostarczanego do naszych domów może się zmieniać. Im jego jakość będzie gorsza tym mniej ciepła uzyskamy ze spalenia 1 m3 paliwa. Dla tego, przydatne są dodatkowe układy regulujące skład mieszanki gazu i powietrza tak aby w zależności od jakości gazu i w każdych warunkach pracy kotła był on optymalny.
Vitodens 200-W: Kotły Vitodens 200-W wyposażone są w układ kontroli i regulacji spalania Lambda-Pro-control. W każdych warunkach pracy kotła kontroluje on i reguluje proces spalania. Zapewnia zawsze optymalny skład mieszanki gazu i powietrza, tym samym gwarantuje wysoką sprawność kotła niezależnie od obciążenia i jakości gazu. Kocioł może być zasilany gazem ziemnym lub płynnym ? układ Lambda-Pro-control sam rozpoznaje rodzaj gazu dzięki czemu przejście z zasilania gazem płynnym na ziemny nie wymaga stosowania żadnych dodatkowych elementów ani przeróbek palnika.
Animacja Flash - Zasada działania układu Lambda-Pro-Control >>
Sprawność kotła
Kotły tradycyjne osiągają sprawność do 90%, 94%, natomiast kondensacyjne do 107%, 109%. Miedzy innymi, dzięki temu kotły kondensacyjne są oszczędniejsze od tradycyjnych.
Vitodens 200-W: Kocioł osiąga sprawność znormalizowaną do 109%.
Rodzaj wymiennika spaliny/woda
Spaliny przekazują ciepło wodzie grzewczej w wymienniku. W kotłach tradycyjnych stosuje się wymienniki żeliwne lub miedziane. W kondensacyjnych jest to najczęściej stal szlachetna. Na oszczędną pracę kotła kondensacyjnego wpływa konstrukcja wymiennika ? im jest on lepiej dopracowany, nie ulega zabrudzeniu, tym większy będzie efekt kondensacji i wyższa sprawność kotła = mniejsze zużycie gazu.
Vitodens 200-W: We wszystkich wiszących kotłach kondensacyjnych firmy Viessmann zastosowano wymienniki Inox-Radial ? skonstruowane i produkowane w zakładach Viessmann. Wymiennik wykonany jest z wysokiej jakości stali szlachetnej, z dodatkiem składników które podnoszą znacznie jej trwałość i wytrzymałość, są to: tytan i molibden. Wymiennik nie ulega zanieczyszczeniu ? specjalna konstrukcja wymiennika sprawia że spływający kondensat czyści powierzchnie wymiany ciepła. A szerokie kanały przepływowe sprawiają że jest on mało wrażliwy na odkładanie kamienia kotłowego.
Pierwsze kotły wykonane ze stali szlachetnej firma Viessmann wyprodukowała w 1972 roku ? był to kocioł o nazwie Edelstahl-Kessel.
Więcej... Wymiennik Inox-Radial, plik PDF, 316 KB >>
Minimalna temperatura wody grzewczej
W kotłach tradycyjnych nie można dopuścić do wykroplenia wody ze spalin ? kondensacji. Ponieważ kwaśny kondensat może przyspieszyć korozję kotła i jego uszkodzenie. Dla tego, w tych kotłach temperatura wody grzewczej musi być utrzymywana na minimalnym poziomie np. 40 °C ? oznacza to że w przypadku braku zapotrzebowania na ciepło kocioł musi pracować aby nie dopuścić do zbyt dużego wychłodzenia wody grzewczej.
Kotły kondensacyjne wykonane są z materiałów odpornych na korozję i dla tego nie muszą one utrzymywać minimalnej temperatury wody grzewczej ? przy braku zapotrzebowania na ciepło kocioł nie załącza się.
Vitodens 200-W: Nie wymaga utrzymywania minimalnej temperatury wody grzewczej ? przy braku zapotrzebowania na ciepło kocioł wyłącza się.
Ile oszczędzę dzięki Vitodens 200-W ?
Tylko dzięki samej kondensacji możesz oszczędzić do 11% na kosztach ogrzewania w porównaniu z tradycyjnym kotłem. Dodatkowe oszczędności uzyskasz właśnie dzięki innowacyjnym i dopracowanym w szczegółach rozwiązaniom firmy Viessmann ? unikalnych w całej branży grzewczej:
- palnik promiennikowy MatriX,
- układ Lambda-Pro-Control,
- wymiennik Inox-Radial.
Twój kocioł Vitodens 200-W będzie oszczędniejszy od tradycyjnego o 15-20%, a nawet do 30% w porównaniu ze starym kotłem gazowym.
Mimo że kocioł kondensacyjny jest droższy od tradycyjnego wiszącego, czas zwrotu dodatkowych nakładów finansowych na kotłownię kondensacyjną wyniesie 4-8 lat. Koszt kompletnej kotłowni z kotłem tradycyjnym żeliwnym będzie porównywalny z kotłownią kondensacyjną, lub różnica będzie niewielka.
Krótkie porównanie...
Kocioł kondensacyjny i grzejniki ?
Kotły kondensacyjny osiągają najwyższą sprawność (największe oszczędności w zużyciu gazu) przy niskich temperaturach wody grzewczej. Dla tego najefektywniej pracują w instalacjach niskotemperaturowych np. z ogrzewaniem podłogowym. Ale, zapewnią również spore oszczędności przy współpracy z typową instalacją grzejnikową zaprojektowaną na stosunkowo wysoką temperaturę wody grzewczej np. 75/60°C (temperatura wody na wyjściu z kotła  - na zasilaniu grzejników: 75°C; temperatura wody powracającej z instalacji do kotła: 60°C).
Jak to możliwe ? Im wyższe będą temperatury na zewnątrz budynku, tym mniej ciepła potrzeba aby zapewnić wymaganą temperaturę w ogrzewanych pomieszczeniach i wystarczy woda grzewcza o temperaturze niższej od projektowanej (niższa od 75°C na zasilaniu instalacji). Przykładowo, przy temperaturze zewnętrznej 0°C, temperatura wody grzewczej zasilającej grzejniki wyniesie 56°C ? i w budynku będzie ciepło.
Na wykresie poniżej można zobaczyć udział procentowy dni w okresie grzewczym, w których występują określone temperatury zewnętrzne. Natomiast linie czerwona i niebieska pokazują jak zmienia się temperatura wody grzewczej na zasilaniu instalacji grzejników (kolor czerwony) i na powrocie z instalacji (kolor niebieski) ? w zależności od temperatury zewnętrznej.  
Przy temperaturze zewnętrznej ?12°C, temperatura wody na zasilaniu instalacji grzewczej wynosi 71°C, a na powrocie z instalacji 57°C.
Do temperatury zewnętrznej -12°C kocioł będzie pracował z kondensacją, czyli z wysoka sprawnością (ponad 100%) przez zdecydowanie większą część okresu grzewczego bo przez ok. 96% dni. Przy niższych temperaturach zewnętrznych od -12°C (przez kilka lub kilkanaście dni w okresie grzewczym ? 4%), kocioł kondensacyjny będzie pracował z mniejszą sprawnością np. 96%, która to sprawność i tak jest wyższa niż tradycyjnych kotłów niekondensacyjnych.
Regulator kotła...
Zadaniem regulatora kotła jest pilnowanie aby w ogrzewanym domu było ciepło, oraz żeby woda użytkowa miała wymaganą temperaturę. Regulator powinien tak sterować pracą kotła żeby dostarczał on tyle ciepła ile w danej chwili potrzeba. Kocioł Vitodens 200-W może być wyposażony regulator stałotemperaturowym Vitotronic 100 lub pogodowy Vitotronic 200.
Regulator Vitotornic 100 -  stałotemperaturowy
Nazwa wzięła się stąd, że ręcznie ustawia na nim temperaturę wody grzewczej zasilającej instalację centralnego ogrzewania budynku, na przykład 50 °C. Przy każdym uruchomieniu, niezależnie od temperatury na zewnątrz budynku, kocioł ogrzewa wodę grzewczą do ustawionej temperatury - stałej.
Aby zapewnić oszczędniejszą pracę kotła, do współpracy z regulatorem stałotemperaturowym stosuje się termostat pomieszczenia. Termostat umieszcza się wybranym pomieszczeniu, w którym mierzy temperaturę, np. w salonie. Jeśli temperatura będzie niższa od wymaganej termostat włączy kocioł ? włączy ogrzewanie budynku. Ogrzewanie pracuje aż w pomieszczeniu zostanie osiągnięta wymagana temperatura, po czym termostat wyłączy kocioł.
Regulator Vitotronic 200 -  pogodowy
Za pomocą czujnika temperatury umieszczonego na zewnątrz budynku regulator mierzy temperaturę zewnętrzną. Na podstawie krzywej grzania oblicza jaka jest potrzebna temperatura wody grzewczej aby zapewnić wymaganą temperaturę w ogrzewanym budynku.  
Tak więc, temperatura wody grzewczej zmienia się automatycznie w ciągu całego okresu grzewczego w zależności od temperatury na zewnątrz budynku.
Który wybrać ?
W okresach cieplejszych (wiosna, jesień), do ogrzewania budynku wystarczająca będzie woda grzewcza o niższej temperaturze niż w czasie silnych mrozów. Aby zapewnić oszczędniejszą pracę kotła temperatura wody grzewczej w ciągu roku powinna być dopasowana do aktualnych temperatur zewnętrznych. W regulatorze stałotemperaturowym wymaga to ręcznej zmiany ustawień, a w pogodowym realizowane jest automatycznie.
Regulacja pogodowa jest bardziej korzystna w przypadku kotów kondensacyjnych, które pracują z wyższą sprawnością (oszczędniej), im niższa jest temperatura wody grzewczej. 
Warto poradzić się projektanta lub instalatora, który sposób regulacji będzie najkorzystniejszym rozwiązaniem w naszym budynku i dla konkretnego rozwiązania instalacji grzewczej.